Ważna nagroda w dziedzinie zdrowia dla Chorzowa
2017-10-06

Chorzów został wyróżniony w dziedzinie profilaktyki i zdrowia. 5.10 podczas Gali Inwestorów Samorządowych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, Prezydent Andrzej Kotala odebrał nagrodę przyznaną przez pismo Wspólnota. To wyróżnienie świadczy o tym, że Chorzów jest jednym z 10 miast w Polsce, które najwięcej inwestują w ochronę zdrowia. - W trosce o zdrowie naszych mieszkańców, mając świadomość ogromnej wagi tego aspektu życia, od lat realizujemy w Chorzowie długofalowe programy z zakresu ochrony zdrowia, obejmujące obszary takie jak: promocja zdrowia, profilaktyka chorób, przywracanie zdrowia poprzez prawidłowe leczenie i rehabilitację leczniczą – mów podczas Gai Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. W dziesiątce miast które stawiają na programy zdrowotne i aktywnie wspierają szpitale wraz z Chorzowem znalazły się między innymi Warszawa, Grudziądz, Toruń czy Radom.

Programy profilaktyczne prowadzone przez Chorzów obejmują badania, konsultacje oraz działania edukacyjne w poszczególnych grupach wiekowych. W związku z istotną rolą szczepień przeciwko grypie, szczególnie w populacji osób powyżej 60 roku życia, także zmniejszenia ryzyka powikłań jest prowadzony program szczepień przeciwko grypie, w którym od 2012r. wykonano prawie 11 tysięcy szczepień i wydatkowano kwotę prawie 400 tys. zł. Ponadto prowadzone były badania profilaktyczne skierowane do osób dorosłych, takie jak badania mammograficzne wraz z instruktażem samobadania (wykonano ponad 4100 badań od roku 1998), badania stężenia PSA wraz z konsultacją lekarską – od 2001r. wykonano ponad 3500 badań oraz przeglądowe zdjęcia RTG klatki piersiowej (od 2003r. - 25 023 zdjęć).

Do dzieci skierowane były programy polegające na profilaktycznych badaniach słuchu, którymi w latach 2007-2016 objęto prawie 3500 dzieci w wieku 6 lat, oraz badaniach wad postawy i prowadzenie gimnastyki wyrównawczej na sali gimnastycznej i basenie którymi od 2003r. objęto ponad 13 000 dzieci. Miasto kieruje swoje działania również do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i zagrożonej niepełnosprawnością. W ciągu ostatnich 7 lat działaniami rehabilitacyjnymi objęto 178 osób, za kwotę ok. 401 408,00zł

Osoby po zabiegach z zakresu chirurgii onkologicznej mogą skorzystać ze świadczeń w ramach programu którego celem jest zapobieganie obrzękowi limfatycznemu, w którym od 2010r. uczestniczyło 251 osób. Niepokojące statystyki zachorowalności na raka szyjki macicy, spowodowały iż podjęliśmy decyzję o wykonywaniu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), od 2014 roku   zaszczepiono 539 dziewczynek, za kwotę ok. 206 336,00zł .

Budżet na rok 2017 zapewnił ponad 460 000,00 zł na programy profilaktyczne dla mieszkańców. W 2018 roku planuje się wprowadzić nowe programy polegające na szczepieniach przeciwko ospie dla 2-latków oraz badaniach przesiewowych w kierunku wad wzroku u 5-latków, a planowany budżet może wynieść niespełna 980 000,00zł.

IMG 8840 IMG 8844 IMG 8856 IMG 8877

Najpopularniejsze